Wybór tynku na ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie płaszczyznowe wkracza coraz mocniej do współczesnego budownictwa. Po popularnym już ogrzewaniu podłogowym przyszedł czas na ogrzewanie ścienne. Wymaga ono położenia odpowiedniego tynku, który będzie przewodził ciepło i jednocześnie nie pękał pod jego wpływem. 

Dlaczego ogrzewanie ścienne?

W ogrzewaniu płaszczyznowym dystrybucja ciepła odbywa się przez promieniowanie cieplne a nie konwekcję, dzięki czemu ciepło rozchodzi się łagodnie i równomiernie po całym pomieszczeniu, nie powodując wysuszenia powietrza. W tak ogrzewanych pomieszczeniach panuje zdrowy, przyjazny dla każdego człowieka klimat, zalecany szczególnie alergikom i dzieciom, ponieważ w powietrzu nie krąży kurz.

Ogrzewanie ścienne może w całości pokrywać zapotrzebowanie na ciepło, może też współpracować z ogrzewaniem podłogowym. Jedno i drugie to ogrzewanie niskotemperaturowe, co oznacza oszczędność wydatków na energię grzewczą.

Ważny jest także aspekt estetyczny wnętrz pozbawionych grzejników, dzięki czemu możemy uzyskać poczucie większej, wizualnie czystej przestrzeni. Doceniają to nie tyko ci, którzy preferują nowoczesne aranżacje wnętrz. 

Jak planować i gdzie stosować?

Jak każda instalacja grzewcza tak i ogrzewanie ścienne wymaga zaplanowania. Położenie wężownic grzewczych najlepiej planować na ścianach zewnętrznych, pod oknami, obok drzwi balkonowych. Należy wykluczyć miejsca, w których będą stały wysokie meble, takie jak biblioteki, zabudowy szaf czy kuchni. Nie stanowi to większego problemu, ponieważ już na etapie projektowania obiektów budowlanych inwestorzy przewidują rozkład mebli, a zwłaszcza stałej zabudowy ścian.

Jak wykonać instalację grzewczą?

Wielkość instalacji zależy od ogrzewanej kubatury. Obliczenia najlepiej pozostawić architektowi lub planiście-instalatorowi, współpracującemu z dostawcą instalacji. Wykonanie samej instalacji należy zlecić profesjonalnej firmie wykonawczej, która na zakończenie prac wykona hydrauliczną próbę szczelności instalacji i sporządzi protokół jej przekazania.

Jaki tynk położyć?

Najlepszy efekt osiągamy, stosując na ogrzewanie ścienne tynk gipsowo-wapienny Knauf MP75GF/Lekki. Odznacza się on optymalną konsystencją, wiązaniem bez kurczenia oraz doskonałą przewodnością cieplną, co w praktyce oznacza, że zaprawa tynkarska doskonale oplata rurki instalacji grzewczej, wysychając nie pęka i nie tworzy rys i mikropęknięć oraz nie zatrzymuje, ale oddaje do pomieszczenia ciepło nagromadzone w instalacji.

Kiedy i jak tynkować?

Prace tynkarskie można przeprowadzić dopiero po wykonaniu hydraulicznej próby szczelności. Należy też upewnić się, że temperatura zasilania instalacji grzewczej na piecu nie przekroczy 60oC, a temperatura wody w elementach grzewczych podczas tynkowania posiada temperaturę pokojową. Zaprawę tynkarską MP75GF/Lekki należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta dostępnymi na worku i nakładać maszynowo za pomocą agregatu tynkarskiego w dwóch narzutach „świeże na świeże ” pamiętając, że na obszarach grzewczych jest obowiązek wtopienia siatki Gitex . Sąsiadujące ze sobą ściany grzewcze należy w narożnikach oddzielić taśmą oddzielającą  np. Knauf Trenn-Fix lub naciąć.

Jak wykonać rozruch?

Rozruch, czyli tak zwane pierwsze wygrzewanie , obejmuje 2 fazy:
- utrzymywanie temperatury zasilania 25oC przez 3 dni po włączeniu ogrzewania
- utrzymywanie maksymalnej temperatury przez kolejne 4 dni.
Po tym czasie możemy wyłączyć ogrzewanie. Musimy jednak pamiętać, aby chronić ściany przed zbyt szybkim wysychaniem, np. na skutek przeciągów.