Tynki wewnętrzne, kiedy gipsowe, a kiedy cementowe?

Jaki tynk wybrać do wnętrz, gipsowy czy cementowy? Przed takim pytaniem staje każdy inwestor. Odpowiedź nie jest oczywista i zależy od indywidualnych oczekiwań i możliwości, a także od przeznaczenia konkretnych pomieszczeń.

Co należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru?

Efekt estetyczny, jaki chcemy osiągnąć: ściany gładkie, strukturalne, chropowate, a może mieszane?

Bardziej gładkie ściany, lepiej oddające kolory farb otrzymamy za pomocą tynków gipsowych. Dla uzyskania takiego efektu tynki cementowe wymagać będą szpachlowania powierzchni ścian gładzią gipsową przynajmniej dwukrotnie. Jeśli zależy nam na chropowatej powierzchni oczywistym wyborem są tynki cementowo-wapienne. Strukturę łatwiej uzyskać dzięki tynkom gipsowym lub gipsowo-wapiennym.

Odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne

Tynki cementowo-wapienne są zwykle bardziej odporne na zarysowania niż tynki gipsowe, ale gipsowy tynk Knauf MP 75 L Diamant, dzięki specjalnej recepturze, nie ustępuje pod tym względem tynkom cementowo-wapiennym, zachowując jednocześnie walory wszystkich tynków gipsowych.

Klimat wnętrz i jakość powietrza w pomieszczeniach

To główny walor tynków gipsowych, które dzięki właściwościom higroskopijnym gipsu, chłoną wilgoć, gdy powietrze jest zbyt wilgotne i oddają nadmiar wilgoci, gdy powietrze staje się zbyt suche. Tym samym regulują klimat wnętrz na poziomie najbardziej przyjaznym dla człowieka. Dzięki temu takie wnętrza odbieramy jako ciepłe i przytulne.

Reakcja na wilgoć w pomieszczeniach

Tynki cementowo-wapienne bardzo wolno chłoną wilgoć i bardzo wolno ją oddają do otoczenia, co nie skutkuję pozytywną regulacją wilgotności powietrza w standardowo użytkowanych pomieszczeniach, ale stanowi niewątpliwą zaletę w pomieszczeniach nie ogrzewanych zimą, ogrzewanych częściowo oraz intensywnie użytkowanych, np. garażach, piwnicach, budynkach gospodarczych lub kuchniach przemysłowych albo łaźniach parowych, gdzie wilgotność powietrza przekracza 70%.

Czas realizacji inwestycji

Należy pamiętać, jak długo trwa proces technologiczny układania i wysychania tynków. Tynk gipsowy nakłada się w jednej warstwie na zagruntowane i wyschnięte podłoże, które schnie dobę, wielowarstwowy tynk cementowo-wapienny nakłada się na wyschnięty szpryc, który na podłożach ceramicznych schnie kilka dni a na podłożach betonowych, takich jak stropy 2-3 tygodnie. Tynk gipsowy o grubości 1,5 cm schnie ok. dwóch tygodni, tynk cementowo-wapienny o tej samej grubości ok. 4 tygodni.

Zatem wybór np. tynku gipsowego do ogrzewanych zimą pomieszczeń mieszkalnych dla uzyskania gładkich powierzchni, przyjemnego klimatu wnętrz oraz z uwagi na krótsze terminy realizacji inwestycji jest równie dobry jak wybór tynku cementowo-wapiennego do garażu i piwnicy, a nawet do wnętrz mieszkalnych choćby dlatego, że zależy nam na tym, aby uzyskać industrialne, chropowate powierzchnie, np. w modnych loftach. Oczywiście możliwa jest również inna kombinacja naszych motywacji w podejmowaniu decyzji o wyborze jednego lub drugiego rodzaju tynku.

TYNKI GIPSOWE

Jeśli już decydujemy się na tynki gipsowe, to dalej mamy do wyboru różne produkty. Który najlepiej wybrać? To znów zależy od konkretnych okoliczności i naszych dalszych preferencji.

 Duże powierzchnie i krótki termin realizacji

W takim przypadku najlepiej sprawdzą się maszynowe tynki gipsowe Knauf MP 75 oraz Knauf MP 75L, z których drugi jest nieco lżejszy i dzięki temu łatwiejszy w obróbce.

Jeśli dodatkowo zależy nam na zwiększonej wydajności materiału, warto wykorzystać tynk Knauf MP 75 SL. Jego zużycie na m2 przy standardowej grubości 10 mm to tylko 7 kg. Przynosi to konkretne oszczędności, zwłaszcza na dużych powierzchniach, co oczywiście przekłada się na finanse.

Wyjątkowa oszczędność materiału

Równe podłoża wykonane z gładkich, betonowych elementów prefabrykowanych wystarczy pokryć minimalną grubością tynku. Należy tu użyć cienkowarstwowego tynku gipsowego Blauband, który można nakładać na minimalną grubość 2mm. Zużyjemy zdecydowanie mniej materiału. Warto odnotować, że z uwagi na możliwość uzyskania bardzo cienkiej warstwy Blauband można stosować do wykańczania powierzchni tynków cementowo-wapiennych.

 Koniecznie gipsowy, ale odporny na zarysowania

Tu wybór jest jednoznaczny: Knauf MP 75 Diamant, który po położeniu i wyschnięciu jest najtwardszym tynkiem gipsowym, dostępnym na polskim rynku. Polecany zwłaszcza do obiektów użyteczności publicznej, gdzie z uwagi na duże natężenie ruchu użytkowników, ściany są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. To także dobry wybór do domu z małymi dziećmi. Tynk ten nakłada się maszynowo.

 Koniecznie gipsowy, ale nie gładki

Monotonię modnych ostatnio minimalistycznych wnętrz architekci przełamują, wprowadzając do nich fakturę. Dotyczy to także ścian. W przypadku tynków gipsowych, każdy z nich można w ostatnim etapie nie zacierać na gładko, ale wykonać fakturę, odciskając w wilgotnym jeszcze tynku np. kielnię. Bardziej subtelny efekt wizualny osiągniemy, stosując tynk wapienno-gipsowy Knauf MP 75 L-F Faktura, który dzięki zawartości kruszywa wapiennego pozwala uzyskać powierzchnię o fakturze drobnego piasku. Powierzchnie można malować wielokrotnie na dowolny, za każdym razem inny kolor, nie niszcząc faktury. Kruszywo wapienne jest bowiem obecne w całym przekroju tynku.

Tynk na ogrzewanie ścienne

Planujemy ogrzewanie ścienne i nie wiemy, jaki tynk w tym przypadku się sprawdzi. Oczywiście potrzebny będzie taki tynk, który będzie dobrze przewodził ciepło do wnętrz oraz nie odkształcał się i nie pękał pod wpływem ciepła. Takie cechy posiada tynk gipsowo-wapienny Knauf MP 75 G/F Therm, dzięki odpowiedniej recepturze łączącej dwa minerały: gips i wapno.

 Tynki na czas remontu

W sytuacji, kiedy nie ma możliwości użycia agregatu tynkarskiego albo w ramach oszczędności remont przeprowadzamy sami, można sięgnąć po ręczne tynki gipsowe: Rotband i Goldband. Rotband posiada podwyższony parametr przyczepności, dzięki czemu zalecany jest szczególnie na niechłonne powierzchnie betonowe sufitów lub elementów wykonanych z prefabrykatów betonowych. Goldband można stosować na każde szorstkie podłoże, ale najlepiej sprawdza się jako tynk renowacyjny.

TYNKI CEMENTOWO-WAPIENNE

Jeśli decydujemy się na tynki cementowo-wapienne, nie próbujmy oszczędzać na materiale, mieszając cement i wapno na placu budowy. Nie uda się nam w ten sposób uzyskać takiej samej, powtarzalnej jakości zaprawy tynkarskiej w całym budynku, co widać będzie potem na ścianach i sufitach. Gwarancję powtarzalnej jakości daje fabrycznie przygotowana sucha mieszanka tynku cementowo-wapiennego Knauf Cover Slow, zawierająca laboratoryjnie określone i ściśle zachowane w procesie produkcji proporcje składników. Receptura tynku została tak opracowana, aby można go było również nakładać maszynowo.

Ostateczny efekt i walory użytkowe

Niezależnie od dokonanego wyboru, ostateczny efekt zależeć będzie od przestrzegania rygorów technologii wykonania tynków. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, zagruntowaniu w przypadku tynków gipsowych, wykonywaniu prac w temperaturze +5oC oraz odpowiednim wietrzeniu pomieszczeń do czasu wyschnięcia tynków.