Jak przygotować powierzchnie ścian i sufitów w nowych mieszkaniach do ostatecznego wykańczania?

Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, że deweloper oferuje klientom mieszkania w których ściany i sufity są kompleksowo przygotowane do dalszych prac wykończeniowych.  W tym celu położone wcześniej tynki są gruntowane, a następnie malowane białą farbą podkładową. Dzięki temu klient po tym jak odbiorze kluczy może przystąpić do ostatecznego wykańczania swojego mieszkania, w tym malowania farbami nawierzchniowymi. Jeżeli ściany i sufity zostały przygotowane w odpowiedni sposób, będzie to znaczne ułatwienie dla ekipy wykończeniowej, której przyjdzie pracować w takim mieszkaniu.  Przygotowanie powierzchni jest dla wykonawcy dodatkowo czasochłonny i najbardziej odczuwalny zwłaszcza na dużych obiektach  inwestycyjnych. W tego typu miejscach ekipa odpowiedzialna za wykonanie inwestycji będzie musiała dodatkowo najpierw zagruntować, a następnie pomalować kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.  

Aby oszczędzić dużo cennego na budowie czasu i w konsekwencji szybciej wykonać ten ostatni etap prac, warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest farba gruntująca-malująca Knauf GRUNTiFARBA, za pomocą której czynność gruntowania i malowania można wykonać za jednym razem, co z kolei pozwoli przyspieszyć pracę o połowę. Przeczytaj naszą poradę i dowiedz się, jak za pomocą farby gruntująco-malującej szybko, przygotujesz nowe mieszkanie do dalszych pracy wykończeniowych.

 

Kiedy należy przystąpić do gruntowania i malowania powierzchni?

Przed przystąpieniem do gruntowania powierzchni musimy upewnić się, że tynki są już kompletnie suche. Od tego, jak długą schną tynki, zależy kilka czynników, takich jak, rodzaj tynku, grubość jego warstwy, temperatura, czy wentylacja. Przykładowo, średni czas schnięcia tynków gipsowych przy zachowaniu odpowiedniej wentylacji, wynosi około 14 dni. Pamiętajmy, rozpoczęcie dalszych prac na powierzchni ścian i sufitów jest niemożliwe przed całkowitym wyschnięciem tynków. Nieprzestrzeganie procesu technologicznego może mieć poważne konsekwencje, które wpływają na jakość otrzymanej przez klientów powierzchni.

 

Zabezpieczamy drzwi i okien przed zabrudzeniem

W następnym kroku powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowania miejsca pracy. Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie okien, drzwi oraz innych narażonych podczas pracy na ubrudzenie elementów. W tym celu najlepiej sprawdza szczelnie przyklejona taśmą malarską folia budowlana.

 

Przygotowanie powierzchni przed gruntowaniem

Jeżeli tynki są suche, to w kolejnym kroku powinniśmy zadbać o przygotowanie powierzchni do gruntowania. Podczas przerwy technologicznej, potrzebnej do wyschnięcia tynku, na powierzchni ścian i sufitów mógł pojawić się kurz lub drobinki będące zaprawy tynkarskiej. Z tego powodu, zanim przystąpimy do dalszych prac, powinniśmy powierzchnie ścian i sufitów odkurzyć. Można zrobić to za pomocą odkurzacza budowlanego albo zmiotki.

 

Gruntowanie i malowanie powierzchni ścian i sufitów

Po zabezpieczeniu wszystkich elementów, które mogłyby ulec zabrudzeniu, można przystąpić do gruntowania i malowania powierzchni. W przypadku, jeśli mamy do czynienia z pracą na dużych obiektach inwestycyjnych polecamy natryskowe nakładanie farby gruntująco-malującej za pomocą specjalnego agregatu. Wykorzystanie takiej metody znacznie przyspieszy pracę, co w konsekwencji przełoży się na szybsze zakończenie prac i oddanie obiektu. Podczas malowania natryskowego należy zwrócić uwagę, aby farbę nakładać równomiernie, jedno pasmo obok drugiego, nieprzerywanym strumieniem. Dzięki temu na unikniemy powstania na malowanej powierzchni zacieków. Farby gruntująco-malująca Knauf GRUNTiFARBA można również nakładać wałkiem malarskim. Specjalna, owalna konstrukcja wiadra pozwala na łatwe nanoszenie materiału na wałek. Tę tradycyjną metodę polecamy w miejscach trudno dostępnych miejscach, w których nie ma możliwości zastosowania agregatu.  

Farba gruntująco malująca Knauf GRUNTiFARBA tworzy perfekcyjną powłokę pod farby nawierzchniowe. Pokryta  tym produktem powierzchnia stanowi idealną bazę, która doskonale odda kolor farby nawierzchniowej.

Więcej informacji o produkcie można znaleźć tutaj:

Knauf GRUNTiFARBA