Wykańczanie płyt gk za pomocą mas proszkowych – jak uniknąć błędów.

Knauf GK-Start i Knauf GK-Finish to systemowe rozwiązanie przeznaczone do wykańczania powierzchni z płyt gk. Ten zestaw mas od czasu zeszłorocznej premiery rynkowej na dobre zadomowił się już na budowach. Produkty te charakteryzują się doskonałym współczynnikiem jakości do ceny, a wykończone za ich pomocą powierzchnie są wysokiej jakości. Z tego powodu, wykonawcy zajmujący się suchą zabudową, chętnie po nie sięgają.

Wykańczanie powierzchni płyt gipsowych za pomocą mas i gładzi na bazie proszku nie jest trudnym zadaniem.  Technologia mas proszkowych ceniona jest zarówno przez pracującego w niej wykonawcę, jak i zadowolonego z efektu inwestora. Podczas wykończenia powierzchni z użyciem mas proszkowych należy wystrzegać się popełnienia błędów, które mogą zniweczyć cały włożony nakład pracy. W niniejszej poradzie opisaliśmy kilka takich, typowych błędów, przed którymi chcielibyśmy Państwa przestrzec.

 

Błędne rozrabianie masy

Odpowiednie przygotowanie materiału ma bardzo duży wpływ zarówno na komfort pracy, jak i finalną jakość i trwałość wykańczanej powierzchni.  Podstawowym źródłem wiedzy o tym, w jaki sposób przygotować dany produkt powinna być zawsze umieszczona przez producenta na opakowaniu instrukcja. To od jej przeczytania należy zacząć pracę z danym materiałem.  Każdy produkt jest inny i w związku z tym należy rozrobić go w odpowiedni sposób.  Dlatego też podczas pracy z nowym materiałem nie powinniśmy bazować na doświadczeniu, które zdobyliśmy z innym produktem.  Jednym często występujących błędów podczas przygotowania materiału jest rozrabianie masy w ciepłej wodzie. Popełnienie tego błędu będzie miało istotny wpływ na dalsze etapy pracy.  Rozrobiony w ciepłej wodzie materiał zacznie wiązać o wiele szybciej niż produkt przygotowany w wodzie zimnej. A zbyt szybkie wiązanie będzie miało negatywny wpływ zarówno na komfort wykonania, jak i jakość wykonanej pracy. Przy okazji błędów związanych z rozrabianiem warto wspomnieć, że woda, z którą mieszamy dany materiał, powinna być czysta. Podobnie zresztą jak pojemnik, w którym rozrabiamy materiał. Pozostawione z poprzedniej pracy reszki niedoczyszczonego materiały mogą sprawić niemiłą niespodziankę podczas nakładania nowo rozrobionego materiału.

 

Mieszanie ze sobą różnych mas

Knauf GK Start i Knauf GK Finish razem tworzą rozwiązanie systemowe do wykańczania powierzchni płyt gk. Obydwie masy są ze sobą kompatybilne, Knauf GK Finish można nakładać na spoiny wypełnione masą Knauf GK Start bez potrzeby używania gruntu. Kompatybilność tych dwóch produktów występuje wyłącznie wtedy, jeśli używamy ich zgodnie z  przeznaczeniem i procesem technologicznym.  Zgodności mas nie oznacza jednakże tego, że można je ze sobą mieszać, i w taki uzyskać nową uniwersalną masę.  Tego typu stworzone mieszanki mają zupełnie inny, nieprzewidywany czas wiązania, a w dodatku efekt i jakość wykonanej za ich pomocą pracy może odbiegać od zamierzonych. Dlatego, jeśli po spoinowaniu łączeń zostanie w opakowaniu masa startowa, pamiętajmy, żeby nie mieszać jej z gładzią finiszową.

 

Skracanie procesu technologicznego 

To bardzo powszechny błąd, który wynika po prostu z pośpiechu i dążenia do skrócenia czasu pracy. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, każda masa ma inne przeznaczenie i różne czasy wiązania, czy obróbki. Mowa tutaj o przystąpieniu do wykonania gładzi jeszcze przed wyschnięciem masy użytej do spoinowania, czyli tzw. kładzenie mokrego na mokre.Ten błąd wpływa zarówno na sam proces wykonania, jak i efekt finalny pracy. Dlatego nie warto za wszelką cenę oszczędzać czas, kosztem poprawnego wykonania pracy. Warto natomiast stosować rozwiązania systemowe, opracowane optymalnie również pod względem czasu wykonania. Przykładowo, korzystając z rozwiązania systemowegodo spoinowania płyt – Knauf KG-Start, Knauf GK-Finish oszczędzamy czas potrzebny na zagruntowanie powierzchni przed położeniem gładzi.

 

Za szybka obróbka materiału

To kolejny błąd spowodowany pośpiechem i skracaniem procesu technologicznego. Przykładowo, zdarza się, że wykonawcy zaczynają szlifować gładź zanim ona ostatecznie wyschnie. Minimalny czas potrzebny do uzyskania przez gładź właściwości do dalszej obróbki to 12 godzin. W przypadkupodejścia do obróbki przed upływem wymaganego czasu może dojść do zapchania papieru ściernego, a w konsekwencji do niewłaściwego wykończenia ostatecznej finalnej.