Tynkowanie bruzd elektrycznych – co warto wiedzieć?

Często zdarza się, że przy okazji remontu Inwestor zleca przeniesienie lub dołożenie nowego punktu elektrycznego, lub wymianę instalacji elektrycznej.  Jeżeli stare tynki  są w dobrym stanie i przyjęty harmonogram prac nie obejmuje ich skuwania,  to w większości takich przypadków zdecydujemy się na przeprowadzenie nowych przewodów w przygotowanych wcześniej bruzdach.

Przy okazji przeprowadzania prac związanych z instalacjami elektrycznymi, Wykonawcy, jak i Inwestorzy zadają sobie pytania, jakich materiałów użyć, żeby w miejsce przeprowadzenia nowych przewodów, w przyszłości nie powstawały przebarwienia.  Produktem, który nadaje doskonale do takich prac, jest ręczna zaprawy tynkarska Knauf GOLDBAND. Produkt ten posiada doskonałe właściwości m.in. dzięki dopracowanej do prac ręcznych recepturze, która pozwala idealnie wypełnić bruzdy instalacyjne z osadzonym  przewodem.

Wykorzystanie wysokiej jakości zaprawy tynkarskiej, jaką jest Knauf Goldband to tylko połowa sukcesu. Nie należy zapominać o tym, kto jest głównym winowajcą powstawania w trakcie eksploatacji instalacji elektrycznej, przebarwień na ścianach. Otóż głównym powodem występowania przebarwień w miejscach przeprowadzenia przewodów jest stosowanie niskiej jakości przewodów elektrycznych, a mówiąc precyzyjniej, materiał jakim są zaizolowane te przewody. Temat ten obszernie i szczegółowo został opisany na łamach czasopisma Tynki  inż.  Mariusz Książek z Politechniki Wrocławskiej[1]

Wybór nieodpowiednich przewodów może okazać się oszczędnością tylko pozorną. A po pewnym czasie od wykonania prac możemy spotkać się z opisywanym problemem.  Możemy spotkać się z różnymi sytuacjami, np. Inwestor zakupił już niskiej jakości przewody, lub budżet na daną inwestycję nie przewiduje wykorzystania wysokiej jakości przewodów od renomowanych producentów.  W takich przypadku prac remontowych, zwłaszcza  w starym budownictwie sytuacja jest o tyle komfortowa, że możemy zazwyczaj pozwolić sobie na wykonanie głębszej bruzdy, w której będziemy mogli schować przewód elektryczny np. w specjalnym peszlu. Dzięki temu, że GOLDBAND jest materiałem, który nakłada się bardzo dobrze  grubowarstwowo, to taki ubytek można za jego pomocą doskonale naprawić.

 

Zakup ręcznego tynku gipsowego Knauf GOLDBAND  jest premiowany w naszym programie lojalnościowym Knauf Profit.

https://profit.knauf.pl/product/163/knauf-goldband/show

Dołącz do programu już dziś i odbieraj cenne nagrody.

Kliknij w formularz rejestracyjny Knauf Profit.

https://profit.knauf.pl/rejestracja

 

[1] Książek Mariusz, Błędy wykonawcze tynków gipsowych, Tynki, 2013, nr 1, s. 8–11.