Zabezpieczenie tarasu i balkonu - jak uniknąć błędów?

Balkony i tarasy to szczególne miejsca w mieszkaniach i domach, dlatego należy zadbać żeby wszelkie prace były wykonywane ze szczególną dbałością, aby nie przeoczyć najmniejszego szczegółu. Nawet niewielki błąd wykonawczy może być przyczyną poważnych problemów podczas eksploatacji. Niektóre problemy mogą pojawić się już podczas pierwszych intensywnych opadów deszczu, a inne zaś ujawnią się z nieco opóźnionym zapłonem. Do najczęściej występujących problemów zalicza się: uszkodzenia i odspojenia od podłoża okładziny ceramicznej, nieszczelność, zacieki, niewłaściwe odprowadzenie wody odpadowej. 
Przyczyn takich sytuacji może być wiele, począwszy od stosowanie niewłaściwych materiałów, szukania oszczędności, jak również błędy wykonawcze i konstrukcyjne. Konsekwencje do jakich mogą doprowadzić powyższe problemy to przede wszystkim generujące duże straty, liczne reklamacje od niezadowolonych Klientów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak uniknąć najczęstszych błędów podczas wykonywania prac na balkonach i tarasach. 
 
Źle przygotowane podłoże 
 
 To chyba jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas wykonywania prac na balkonach i tarasach. Popełniany jest zwłaszcza w sytuacjach, kiedy wykonawcy przychodzi zmierzyć się z remontem balkonu, czy tarasu wykonanego wcześniej niezgodnie ze sztuką budowlaną. Dlatego, aby uniknąć powielania błędów poprzedników, warto dokonać szczegółowych pomiarów, a następnie wyrównać powierzchnię tak, aby zachować niezbędne do prawidłowego odprowadzania wody spadki. Spadek powierzchni balkonu/tarasu powinien wynosić około ok. 1,5-2,0%, a zaczynać powinien się od ściany do której przylega balkon/taras w kierunku okapu. Nigdy na odwrót. Podłoże dodatkowo powinno posiadać prawidłowo wykonane dylatacje. Należy pamiętać, że bok dylatowanego pola nie powinien być dłuższy niż 2,5 m. Oczywiście podłoże powinno być również suche, stabilne oraz chłonne. 
 
Stosowanie elementów blacharskich wykonanych z niewłaściwych materiałów oraz błędy podczas ich montażu
 
Obróbki blacharskie powinny być wykonane z aluminium pokrytego powłoką poliestrową odporną na działanie związków alkalicznych występujących w zaprawach uszczelniających. Profile okapowe nie mogą być mocowane powyżej powierzchni balkonu i dlatego układamy je na zaprawie uszczelniającej we wcześniej przygotowanych zagłębieniach. Podczas montażu elementów blacharskich (narożników i profili okapowych) należy wykonywać prace z zachowaniem odpowiedniej kolejności. Zaczynamy zawsze od narożników, gdyż będą one stanowić punkt odniesienia na podstawie którego będzie można wymierzyć, a następnie dociąg na wymiar profile. Przy okazji docinania profili pojawia się ryzyko popełnienia kolejnego błędu. Otóż elementy aluminiowe, powleczone powłoką poliestrową nie należy ciąć za pomocą narzędzi powodujących nagły wzrost temperatury, np. szlifierka kątowa. Pod wpływem wytwarzanej przez narzędzie wysokiej temperatury dochodzi do uszkodzenia powłoki, co w rezultacie może przyczynić się do powstania korozji oraz zniszczenia materiału. Kolejnym błędem, który można popełnić podczas tzw. prac blacharskich jest łączenie ze sobą profili bez zachowania 2 mm odstępu między nimi. Taki odstęp oprócz tego, że pozwala redukować naprężenia profilu, to dodatkowo gwarantuje szczelność konstrukcji, po wypełnieniu go materiałem izolacyjnym np. silikonem sanitarnym. 
 
Błędne przygotowanie materiału uszczelniającego
 
Bardzo często zdarza się, że błędy, które popełniamy, są wynikiem pośpiechu oraz chęci skrócenia czasu wykonywanej pracy. W praktyce okazuje się, że taka oszczędność jest tylko pozorna. Przykładem takiej pozornej oszczędności czasu jest nakładanie jednej grubej warstwy hydroizolacji co w efekcie prowadzi do problemów z wysychaniem oraz możliwości powstania powierzchniowych pęknięć skurczowych. Innym przykładem pośpiechu jest przygotowanie za jednym razem za dużej partii materiału uszczelniającego. Hydroizolację należy rozrabiać z wodą, przy zachowaniu odpowiedniej proporcji. Wartości te precyzyjnie zostały opisane przez producenta na opakowaniu i w żadnym wypadku nie należy ich przekraczać. W momencie kiedy rozrobimy za dużo masy i nie zdążymy jej wykorzystać, należy ją po prostu zutylizować, gdyż jej receptura nie pozwala na ponowne uzdatnianie poprzez dodanie wody. Z tego powodu zalecamy poświęcić trochę czasu na ustalenie potrzebnych na poszczególne etapy pracy ilości. Pozwoli to efektywnie wykorzystać materiał, zachowując zgodność z podawanymi przez producenta wartościami. 
 
Nieodpowiednie zabezpieczenie materiału uszczelniającego
 
Kolejnym błędem, którego należy unikać podczas przeprowadzenia prac na balkonie lub tarasie, to nieodpowiednie zabezpieczenie świeżo położonego materiału uszczelniającego. Błędy tego typu są z reguły wynikiem braku wiedzy spowodowanym przez niezapoznanie się z informacjami zawartymi przez producenta na opakowaniu lub w karcie technicznej. Hydroizolację taką jak 
Knauf Hydro Flex 1C po nałożeniu powinniśmy zabezpieczyć przez zbyt szybkim wysychaniem. Materiał, który wysycha zbyt szybko, będzie się kurczył, w rezultacie czego na jego powierzchni pojawią się pęknięcia powodujące jego rozszczelnienie. Aby tego uniknąć, świeżo nałożoną zaprawę należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, wysoką temperaturą, przeciągami. Można to zrobić, np. za pomocą specjalnej plandeki, która będzie rozpostarta wokół materiału, oczywiście bez bezpośredniego kontaktu z nim. Stanowić będzie jeszcze dodatkową ochronę przed deszczem, który również negatywnie działa na świeżo położoną warstwę zaprawy. 
 
Pomijanie ważnych elementów
 
Aby uniknąć tego błędu, należy skorzystać przede wszystkim z opracowanych przez inżynierów Knauf rozwiązań systemowych, które zostały opracowane w taki sposób, żeby od początku do końca poprowadzić wykonawcę przez każdy etap prac, narzucając mu poniekąd reżim wykonawczy zarówno w kontekście doboru materiałów, jak i kolejności wykonywanych prac. Korzystając z rozwiązań systemowych, wykonawca będzie miał pewność, że używa odpowiednio dobranych do siebie materiałów i żadnego z nich nie pominie. 
 
Zakup masy uszczelniającej na tarasy i balkony Knauf Hydro Flex 1C jest premiowany w naszych programie lojalnościowym Knauf Profit.
 
Dołącz do programu już dziś i odbieraj cenne nagrody.
Kliknij w formularz rejestracyjny Knauf Profit.