Jak fugować płytki?

Nawet najpiękniejsze płytki nie będą się dobrze prezentowały, jeżeli niedbale wykonamy fugowanie. Jakość fugowania ma też duże znaczenie dla trwałości płytek.
 
Jaką fugę wybrać?
 Spoinowanie należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego preparatu, pamiętając, że rodzaj fugi dobieramy do miejsca w którym zostanie ona wykonana. Knauf Elastic Plus nadaje się do fugowania płytek ściennych i podłogowych o spoinach szerokości 2 – 15 mm, wewnątrz i na zewnątrz (wodo- i mrozoodporna). To szybkowiążąca fuga elastyczna, która jest mieszaniną cementu wypełniaczy mineralnych i modyfikatorów. Dzięki temu jest odporna na powstawanie grzybów, pleśni i glonów. Ważne jest by dobrze dopasować kolor fugi do odcienia płytek. Knauf Elastic Plus jest dostępna w bogatej palecie kolorystycznej – do wyboru klienta są 24 kolory. Fuga ma bardzo dobre właściwości użytkowe – jest odporna na zabrudzenia i charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie.  

 Fugowanie krok po kroku
1. Zaczekaj, aż klej wyschnie
Podstawowa zasada o której należy pamiętać – nie rozpoczynaj fugowania od razu po ułożeniu płytek. Poczekaj, aż klej mocujący płytki całkowicie zwiąże i wyschnie. Czas schnięcia każdego kleju podany jest na opakowaniu, ale należy też wziąć pod uwagę grubość warstwy zaprawy klejącej, temperaturę otoczenia i wilgotność, które mogą ten czas wydłużyć . Zbyt wczesne wypełnienie spoin utrudni wysychanie zaprawy klejowej i może obniżyć jej przyczepność. Poza tym, wilgotny klej spowoduje nieestetyczne wykwity i przebarwienia na spoinach, szczególnie tych w jasnym kolorze. Jeżeli warstwa kleju pod płytkami jest nierówna trzeba się upewnić, że klej wysechł na całej powierzchni. Tam, gdzie został położony gruszą warstwą, będzie dłużej wilgotny i fuga nierównomiernie odciągnie nadmiar wilgoci z zaprawy. W miejscach, gdzie spoina złapie więcej wilgoci, jej barwa może być ciemniejsza. Przebarwienia spoiny mogą być traktowane przez klienta jak błąd wykonawczy i są podstawą do reklamacji wykonanej pracy.
Jeżeli zależy Ci na szybkim ułożeniu płytek i fugowaniu, to użyj kleju Knauf K6 Błyskawiczny Plus, który bardzo szybko wiąże i wysycha. Fugowanie możesz rozpocząć już po 4 godzinach od ułożenia płytek!
 
2. Oczyść podłoże
Przed przystąpieniem do spoinowania należy dokładnie oczyścić podłoże. Jeżeli na płytkach lub pomiędzy nimi zostały resztki kleju, trzeba je usunąć, np. za pomocą szpachelki i odkurzacza. Zaprawę usuniesz najłatwiej, gdy jest jeszcze świeża. Następnie krawędzie płytek możesz delikatnie zwilżyć czystą wodą za pomocą gąbki, ale w taki sposób, żeby woda nie została w szczelinach między płytkami. Niedopuszczalne jest fugowanie, gdy przestrzeń pomiędzy płytkami jest zalana wodą.
 
 
 
 
3. Przygotuj zaprawę do fugowania
Sypką fugę wymieszaj z czystą, chłodną wodą, aż do uzyskania jednolitej masy. Pamiętaj, żeby zachować proporcje zalecane na opakowaniu. Zbyt duża ilość wody może wydłużyć czas wiązania spoiny i pogorszyć jej wytrzymałość. Nie rozrabiaj od razu całej zaprawy, podziel ją na mniejsze porcje. Aby zachować identyczny kolor fugi, przy mieszaniu kolejnych porcji i opakowań używaj tej samej ilości wody zarobowej w stosunku do ilości zaprawy. Do spoinowania jednej powierzchni używaj zawsze fugi o tym samym numerze partii. Inne partie mogą się nieznacznie różnić między sobą odcieniem i intensywnością koloru. Gotowa zaprawa powinna być na tyle gęsta, żeby nie spływała z pacy podczas nakładania.
 
4. Sprawdź, czy fuga nie brudzi płytek
Zanim rozpoczniesz fugowanie, wykonaj próbę na jednej płytce, aby sprawdzić czy zaprawa jej trwale nie zabrudzi. Na niektórych płytkach pigmenty kolorów mogą się odkładać tak, że nie da się ich wyczyścić. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku płytek wysokoporowatych, nieszkliwionych  i polerowanego gresu, bo można je zniszczyć. Wykonaj próbę nakładając odrobinę zaprawy na płytkę, poczekaj, aż trochę przeschnie i spróbuj ją zmyć. Jeżeli trudno zmyć fugę, oznacza to, że przed spoinowaniem powinieneś zaimpregnować płytki, co zabezpieczy je przed przebarwieniami. Powtórz próbę – pomaluj płytkę testową impregnatem, np. Knauf Impregnat na balkony i tarasy, a po jego wyschnięciu jeszcze raz nałóż fugę i sprawdź, czy teraz da się wyczyścić płytkę.
 
5. Dokładnie wypełniaj szczeliny między płytkami
 Płytki fuguj partiami na powierzchni nie większej niż 3-4 m². Przygotowaną fugę nakładaj wcierając pomiędzy płytki przy użyciu gumowej pacy lub gumowej szpachelki, najpierw ruchem ukośnym, a następnie prostopadłym w kierunku płytek, co zapewni równomierne wypełnienie spoi. Używając gumowego narzędzia masz pewność, że nie uszkodzi powierzchni płytek. Zwróć uwagę, żeby spoiny były dokładnie wypełnione na całej głębokości. Jeśli nie wykonasz fugowania dokładnie i zamkniesz pod fugą powietrze, może ona pękać w trakcie użytkowania.
6. Usuń pozostałości fugi
Gdy fuga wstępnie przeschnie i stanie się matowa, zmyj jej nadmiar. Następnie odczekaj około 15-20 minut i ostatecznie wyrównaj powierzchnię spoiny. Najlepiej to zrobić przy użyciu lekko wilgotnej gąbki. Pamiętaj żeby często ją płukać w czystej wodzie i porządnie wyciskać, bo nadmiar wody może spowodować przebarwienia spoiny i pogorszyć jej właściwości. Na koniec, po całkowitym związaniu spoiny, usuń wszelkie pozostałości fugi z płytek za pomocą miękkiej szmatki. Gotowe!
Silikon jest niezbędny
Pamiętaj, że fuga nie jest materiałem do wykonywania połączeń elastycznych między ścianami, ścianą a posadzką lub uzupełnieniem estetycznym między płytkami a przynależnymi do płytek urządzeniami sanitarnymi jak miska WC, kabina prysznicowa lub wanna. W tych miejscach zastosuj silikon, np. Knauf Silikon sanitarny. Tylko silikon nadaję się do połączeń elastycznych. 

 
Zakup produktów niezbędnych do fugowania jest premiowany w programie Knauf Profit:
Zobacz, ile punktów otrzymasz
>>> Knauf Fuga Elastyczna
>>> klej Knauf K6 Błyskawiczny Plus