Jak prawidłowo układać mozaikę?

Mozaika to element dekoracyjny, który przyciąga wzrok. Efekt estetyczny zależy nie tylko od wybranego wzoru mozaiki, ale także od jej prawidłowego ułożenia. Wszystkie niedociągnięcia wykonawcze mocno rzucają się w oczy, psując zamierzony rezultat. Układanie mozaiki jest pracochłonne, ale znajomość kilku podstawowych zasad ułatwi Ci pracę.
 
Układanie mozaiki krok po kroku
1. Sprawdź jakość plastrów
Mozaiki są najczęściej połączone na siatce lub taśmie papierowej w tak zwane plastry. Zanim zaczniesz klejenie koniecznie sprawdź każdy plaster, czy jest dokładnie wykonany przez producenta -  czy poszczególne kostki są ułożone symetrycznie i nie ma przesunięć. Jeżeli takie występują, powinieneś wyciąć z plastra źle ułożone kostki. W przypadku słabej jakości mozaiki może się zdarzyć, że cały plaster jest wykonany niesymetrycznie. Aby uzyskać zadowalający efekt końcowy, trzeba pociąć cały plaster i mocować kostki jedna po drugiej, dopasowując ich ułożenie przy pomocy krzyżyków glazurniczych.
 
2. D
obrze przygotuj podłoże
Przy układaniu mozaiki bardzo ważne jest przygotowanie podłoża – powinno być suche, czyste, odtłuszczone i niepylące. W zależności od rodzaju podłoża zagruntuj je odpowiednim środkiem gruntującym, np. Knauf Universalgrund.  Teraz najważniejsze - podłoże musi być idealnie równe. Nie ma się co łudzić, że nierówności podłoża zniwelujesz grubszą warstwą kleju. Zbyt gruba warstwa kleju powoduje zapadanie się kostek mozaiki i wypływanie zaprawy klejącej pomiędzy pojedyncze elementy. Zamiast równej mozaiki powstanie falowana płaszczyzna.
 
 
3. Wybierz odpowiedni klej
Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych rodzajów mozaiki. Podstawowe materiały używane do ich wykonania to glazura, terakota, szkło, kamień naturalny, konglomeraty, ale coraz bardziej popularne są też mozaiki z drewna lub metalu. W przypadku mozaiki bardzo ważne jest, jakiego kleju użyjemy do montażu. Do mozaiki z drewna i metalu nie można używać tradycyjnych zapraw klejących ani silikonu. Dokładne wskazówki, jakich preparatów użyć znajdziesz na opakowaniu producenta płytek. Warto się ściśle zastosować do podanych wytycznych. Do pozostałych typów mozaiki, w tym tych najpopularniejszych – szklanych i z kamienia naturalnego – najlepszym rozwiązaniem będzie klej na bazie białego cementu, np. Knauf K5 Marmur/Granit. Klej zawierający biały cement nie spowoduje przebarwień na powierzchni płytek i nie będzie przebijał na brzegach w razie zabrudzenia krawędzi.
 
4. Wykonaj próbę klejenia na małej powierzchni
Mozaika jest elementem dekoracyjnym , więc jej cena wyższa niż cena standardowych płytek.  Żeby uniknąć przykrych niespodzianek i dodatkowych kosztów, przed rozpoczęciem klejenia warto wykonać próbę na kilku kostkach. Niestety, w przypadku mozaiki zdarza się, iż mimo braku przeciwwskazań na opakowaniu do użycia zapraw cementowych, mogą wystąpić niepożądane efekty w trakcie klejenia. Spodnia warstwa mozaiki nie zawsze jest odporna na działanie odczynu alkaicznego z klejów cementowych. Jeżeli masz wątpliwości, czy klej będzie odpowiedni do mozaiki, którą wybrał inwestor, skontaktuj się z producentem płytek.
 
5. Bądź dokładny
Mozaikę kleimy na bardzo cienkiej warstwie zaprawy klejącej, którą równomiernie rozprowadzamy na podłożu pacą o drobnych zębach - maksymalnie o wielkości do 4 mm.  Po przeciągnięciu pacy na powierzchni kleju powinny powstać równoległe bruzdy. Plastry mozaiki należy przykładać do ściany i równomiernie dociskać. Jednakowe dociskanie jest bardzo ważne - dzięki temu powierzchnia mozaiki będzie idealnie równa. Nigdy nie stosuj klejenia punktowego. Klej musi całkowicie wypełniać przestrzeń pod mozaiką. Wielu początkujących glazurników popełnia ten błąd, sugerując się niewielkimi wymiarami kostek mozaiki. Kolejne plastry mozaiki oddzielaj krzyżykami glazurniczymi. Nie stosuj montażu bezszczelinowego, czyli na „styk”. Po zakończeniu klejenia, dokładnie usuń resztki zaprawy z powierzchni mozaiki. Resztki kleju nie powinny pozostać na mozaice, bo istnieje ryzyko, że po zaschnięciu mogą spowodować przebarwienia na zewnętrznej stronie kostek.
 
6. Zadbaj o prawidłowe spoinowanie
Gdy klej całkowicie wyschnie możesz przystąpić do spoinowania. Fugowanie mozaiki należy wykonywać tak samo jak w przypadku standardowych płytek, chociaż dokładne wypełnienie przestrzeni pomiędzy małymi elementami wymaga większej precyzji. Jeżeli robisz to po raz pierwszy, wykonaj najpierw próbę na małej powierzchni, aby sprawdzić jak odpowiednio zaspoinować mozaikę. Więcej o fugowaniu możesz przeczytać tutaj.
Do spoinowania polecamy Knauf Fugę elastyczną, która występuje w szerokiej gamie kolorystycznej (24 kolory do wyboru), dzięki temu łatwo dobierzesz odpowiedni odcień najlepiej pasujący do koloru mozaiki.
 
Zakup wszystkich produktów, niezbędnych do układania mozaiki jest premiowany w programie Knauf Profit
Zobacz, ile punktów otrzymasz:
>>> grunt Knauf Universalgrund
>>> klej Knauf K5 Marmur/Granit
>>> Knauf Fuga elastyczna