Nakładanie tynków mozaikowych?

Nakładanie tynków mozaikowych w zasadzie nie różni się od nakładania innych tynków cienkowartwowych. Robi się to za pomocą pacy stalowej na zagruntowane wcześniej podłoże. Jest jednak kilka istotnych szczegółów.

Po otwarciu pojemnika z tynkiem i wymieszaniu zawartości nie uzyskamy kolorowej masy, a jedynie sine, kleiste spoiwo z pływającymi w nim ziarnami kruszywa. Tynki nabierają bowiem koloru dopiero po wyschnięciu żywicy. Aby sina barwa nie powracała po każdym zmoczeniu elewacji, tynkować trzeba w dobrą pogodę, kiedy ani nie pada, ani nie wieje, a temperatura podłoża i otoczenia przez kolejne dwa dni i noce od nałożenia tynku będzie wynosiła około +15°C.

Za zupełnie nieodpowiednią producenci uznają zwykle temperaturę poniżej 5°C i powyżej 25°C. Należy unikać przerw w pracy, nie wolno bowiem dopuścić do zaschnięcia wygładzonej powierzchni przed nałożeniem tynku na dalszą część podłoża. W przeciwnym wypadku krawędź takiego połączenia będzie widoczna.

Odpowiednią na daną powierzchnię ilość tynku trzeba zamówić jednorazowo. Warto zamówić o jedno opakowanie więcej, po to, by daną powierzchnię pokryć tynkiem z jednej partii produkcyjnej. Tynki z różnych partii mogą nieznacznie różnić się między sobą kolorem ziarna.

Kupioną masę tynkarską należy zużyć w czasie, który jest podany przez producenta jako dopuszczalny okres przechowywania (najczęściej dwunastu miesięcy). Przez ten czas musi być ona chroniona przed mrozem i upałem, bo zarówno mróz, jak i przegrzanie masy niszczy zawartą w niej żywicę. Z tego też powodu nie należy stosować ciemnych tynków na nasłonecznionych, mocno nagrzewających się elewacjach.

Nakładanie ręczne tynków mozaikowych przypomina nieco wykonywanie gładzi gipsowych. Niewielką porcję tynku wyjmuje się z wiadra łopatką, po czym nakłada się ją na pacę stalową wzdłuż jej dłuższej krawędzi. Potem masę tynkarską naciąga się na podłoże, tworząc warstwę o grubości kruszywa, a następnie wygładza się ją tą samą pacą.

Podczas wygładzania tynku ściąga się nadmiar masy i wrzuca z powrotem do wiadra. Nałożoną masę trzeba wygładzać równomiernie, w tym samym kierunku. Niektóre tynki mozaikowe można też nakładać poprzez natrysk. W tym celu należy zaprosić fachowca z odpowiednim sprzętem, czyli z dyszą przeznaczoną do nakładania tego rodzaju materiału.