Wybór tynku gipsowego?

Podczas budowy każdy inwestor staje w pewnym momencie przed pytaniem, jakim tynkiem otynkować ściany i sufity. Dużą popularnością cieszą się tynki gipsowe, których  bogata oferta pozwala na zastosowanie na różnego rodzaju podłożach, osiągnięcie zamierzonych efektów wizualnych, a nawet spełnienie określonych funkcji użytkowych.

O wyborze tynku decydują potrzeby i oczekiwania inwestora, uwzgledniające: wygląd i właściwości użytkowe wykonanego już tynku, wielkość inwestycji, harmonogram prac, wydajność, plastyczność zaprawy tynkarskiej, łatwość obróbki, rodzaj podłoża, a także możliwości wykonania ich ręcznie lub maszynowo.

Wydajne tynki maszynowe

W przypadku dużych powierzchni i krótkich terminów realizacyjnych najlepszym rozwiązaniem  jest położenie tynków maszynowych. Najbardziej popularne maszynowe tynki gipsowe to Knauf MP 75, Knauf MP75L, które  można  nakładać na różne rodzaje podłoży. MP 75L jest lżejszy i łatwiejszy w obróbce. Wymienione właściwości ułatwiają pracę tynkarzy i przyspieszają proces realizacji inwestycji, co często ma ogromne znaczenie z punktu widzenia finansowania budowy. Jeśli dodatkowo zależy nam na zwiększonej wydajności materiału, warto wykorzystać tynk Knauf MP 75 SL. Jego zużycie na m2 przy standardowej grubości 10 mm to tylko 7 kg. Przynosi to konkretne oszczędności, zwłaszcza na dużych powierzchniach, co oczywiście przekłada się na finanse.

Wysoka wydajność i związane z tym korzyści dla inwestora to także atut cienkowarstwowego tynku Blauband. Wynika ona z faktu, że tynk ten posiada  bardzo dobrą przyczepność i może być nakładany na minimalną grubość 2 mm, zamiast standardowo 10-15 mm. Tak cienka warstwa tynku wymaga jednak równego podłoża. Mamy z nim do czynienia najczęściej w przypadku ścian i sufitów, wykonanych z prefabrykowanych elementów betonowych. Tynk ten można nakładać nie tylko maszynowo, ale też ręcznie.

Tynk odporny na uszkodzenia mechaniczne

W przypadku obiektów użyteczności publicznej, gdzie z uwagi na duże natężenie ruchu  użytkowników, zwłaszcza ściany narażone są na uszkodzenia mechaniczne, potrzebny jest tynk szczególnie wytrzymały i odporny na zarysowania. Takie właściwości posiada Knauf MP 75 Diamant, który po położeniu i wyschnięciu jest najtwardszym tynkiem gipsowym, dostępnym na polskim rynku. Jego zastosowanie pozwoli cieszyć się inwestorowi przez długie lata estetycznym wyglądem wnętrz  oraz uniknąć kosztownych remontów. Knauf MP 75 Diamant nakłada się przy pomocy agregatu tynkarskiego.

Tynk na ogrzewanie ścienne

W obiektach, w których zastosowano co raz bardziej popularne systemy ogrzewania ściennego, potrzebny jest natomiast tynk, który będzie dobrze przewodził ciepło do wnętrz oraz nie odkształcał się i nie pękał pod wpływem ciepła. Takie cechy posiada tynk gipsowo-wapienny Knauf MP 75 G/F Lekki, dzięki odpowiedniej recepturze łączącej dwa minerały: gips i wapno.

Tynki w przypadku remontu

W sytuacji, kiedy nie ma możliwości użycia agregatu tynkarskiego albo inwestor chce położyć tynki we własnym zakresie,  można sięgnąć po ręczne tynki gipsowe: Rotband i Goldband. Rotband posiada podwyższony parametr przyczepności, dzięki czemu zalecany jest szczególnie na niechłonne powierzchnie betonowe sufitów  lub elementów wykonanych z prefabrykatów betonowych. Goldband można stosować na każde szorstkie podłoże, ale najlepiej sprawdza się jako tynk renowacyjny.

Koniecznie pamiętaj o gruntowaniu !

Ponieważ tynki gipsowe są tynkami jednowarstwowymi, wymagają gruntowania podłoża.
Podłoże należy oczyścić i wysuszyć, a następnie zagruntować. Na podłoża chłonne o chropowatej powierzchni, takie jak cegły czy  pustaki stosujemy środek gruntujący Grundiermittel, wyrównujący chłonność podłoża. Na podłożą niechłonne o zwartej i gładkiej powierzchni, takie jak stropy żelbetowe i elementy  betonowe, stosujemy Betokontakt, który zwiększa przyczepność tynku gipsowego do podłoża.